Протидія булінгу

Створення безпечного освітнього середовища,
попередження і протидії булінгу (цькуванню)

План реагування на випадки булінгу (цькування)
в комунальному закладі "Чернівецький обласний центр
еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді"

 1. З метою створення безпечного освітнього середовища в КЗ ЧОЦЕНТУМ здобувачів освіти педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу зобов’язані повідомляти керівника закладу про випадки булінгу, учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
 2. Заява подається директору КЗ ЧОЦЕНТУМ відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
 3. Керівник закладу розглядає заяву в день її подання та видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.
 4. Проводиться повне та неупереджене розслідування щодо випадків булінгу (цькування) з залученням осіб, від яких отримали інформацію.
 5. Керівник закладу для прийняття рішення за результатами розслідування скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування).
 6. Комісія організовує об’єктивний розгляд заяви та приймає відповідне рішення:

– якщо Комісія визнає, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять системний характер, то керівник закладу протягом дня повинен повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна превенція) та Службу у справах дітей;

– якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згоден з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції України із заявою.

 1. Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.
 2. Здобувач освіти може звернутися на:

– гарячу лінію з протидії насильству сім’ї або із захисту прав дітей;

– до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді;

– Національної поліції України;

– Центру надання безоплатної правової допомоги.

Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу освіти має розглянути таке звернення та з’ясувати всі обставини булінгу.

 1. Згідно з КУпАП булінг учасника освітнього процесу тягне за собою накладання штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів або від 20 до 40 годин громадських робіт. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року, після накладання адміністративного стягнення штраф становитиме від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів або громадські роботи від 40 до 60 годин. Булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою особою, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

Порядок дій у разі вчинення вихованцями правопорушень і злочинів
в комунальному закладі "Чернівецький обласний центр
еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді"

 1. Директор КЗ ЧОЦЕНТУМ (у разі отримання повідомлення від сектору ювенальної превенції відділів поліції в м.Чернівці (Чернівецькій області)):

– повідомляє Департамент освіти і науки про факт правопорушення, злочину, який скоїв вихованець закладу;

– створює наказ про проведення службового розслідування за фактом скоєння вихованцем правопорушень, злочину;

– за результатом роботи заступника директора з виховної роботи, психолога, керівника гуртків з вихованцями створює наказ про підсумки проведення службового розслідування за фактом скоєння вихованцем правопорушень, злочину;

– на основі наказу про підсумки проведення службового розслідування за фактом скоєння вихованцем правопорушень, злочину разом з соціально-психологічною службою проводить засідання комісії по роботі з дітьми, які потребують додаткової педагогічної уваги, з фактом скоєння учнем правопорушення, злочину (протокол);

– разом з соціально-психологічною службою надає рекомендації батькам щодо виховання дитини, звернення до інших спеціалістів (за потребою), постановка на внутрішкільний облік;

– протягом 3-х днів надає матеріали до відділу освіти за підсумками проведеної роботи з учнем, який скоїв правопорушення, злочин та його батьками.

 1. Заступник директора з виховної роботи разом із практичним психологом:

– після наказу директора про проведення службового розслідування за фактом скоєння вихованцем правопорушення, злочину складають характеристику на дитину та її сім’ю;

– проводять індивідуальну роботу з вихованцем та його батьками;

– на основі роботи, проведеної з вихованцем та його батьками, роблять результати (звіт, інформація), які директор включає у наказ про підсумки проведення службового розслідування за фактом скоєння вихованцем правопорушення, злочину.

 1. Керівник гуртка (обʼєднання):

– вносить зміни до плану виховної роботи гуртка;

– складає характеристику на вихованця та його сім’ю;

– залучає вихованця участі у масових заходах, активному житті гуртка та закладу;

– оформлює результати роботи, проведеної з вихованцем та його батьками, які директор включає у наказ про підсумки проведення службового розслідування за фактом скоєння вихованцем правопорушення, злочину.

Завантажити документ: